Την Πέμπτη 21 Δεκεμβρίου 2023, η κα Ρηγώνη Μαρία του ΚΗΦΗ Αγριάς πραγματοποίησε συνάντηση με την κα Νικογιάννη Σεμίνα του ΚΔΗΦ-ΑμεΑ. Οι δύο δομές είναι δομές της ΚΕΚΠΑ-ΔΙΕΚ του Δήμου Βόλου. Κατά τη συζήτηση, υπήρξε αναλυτική πληροφόρηση για τις δραστηριότητες που γίνονται καθημερινά. Κύριος στόχος είναι η μετάδοση των πληροφοριών σε όσους το δυνατόν περισσότερους πολίτες και να καλυφθούν οι ανάγκες των δημοτών που χρειάζονται βοήθεια
ΚΗΦΗ ΑΓΡΙΑΣ
ΚΗΦΗ Αγριας
⬅︎ ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ ΣΤΗΝ ΑΡΧΙΚΗ ΣΕΛΙΔΑ ΤΩΝ ΚΗΦΗ
![]() |
![]() |
![]() |
Βασικα
ΥΠΟΕΡΓΟ Ι: ΚΗΦΗ ΑΓΡΙΑΣ
Συνεχιζόμενη από προηγούμενη επιχειρησιακή περίοδο δομή ημερήσιας φροντίδας ηλικιωμένο στη Δημοτική Ενότητα Αγριάς στο Βόλο. Το πρόγραμμα εντάσσεται στο ΠΕΠ Θεσσαλίας 2014-2020 και στοχεύει στην συνέχιση της παροχής ημερήσιας φροντίδας προς τους ηλικιωμένους της περιοχής της Αγριάς.
- Το ΚΗΦΗ Αγριάς μπορεί να υποδεχθεί καθημερινά έως και 15 άτομα από τις 7:00 το πρωί έως και τις 15:00 σε πενθήμερη βάση.
- Η δομή διατηρεί 5 θέσεις εργασίας ορισμένου χρόνου (συνεχιζόμενες 12μηνες συμβάσεις έως την οριστική λήξη του έργου)
- Η υλοποίηση του έργου στο ΕΣΠΑ χρηματοδοτείται για το χρονικό διάστημα 2016-2023
Πατήστε στον χάρτη για μεγέθυνση
Οικονομικα στοιχεια
Προϋπολογισμός: 838.330,75 €
Παραδοτεα
Πακέτο Εργασίας 1: ΥΛΟΠΟΙΗΣΗ ΠΡΑΞΗΣ
- Συνέχιση υλοποίησης έργου ΚΗΦΗ
- Παροχή υπηρεσιών πρωτοβάθμιας φροντίδας για την Τρίτη ηλικία
- Επί μέρους Ενέργειες/Εργασίες
- Μετακινήσεις Ωφελουμένων
- Φυσιοθεραπείες
Πακέτο Εργασίας 2 : ΔΗΜΟΣΙΟΤΗΤΑ-ΔΙΚΤΥΩΣΗ
- Ενημέρωση γενικού κοινού
- Ενημέρωση επαγγελματιών σχετιζόμενων με αντίστοιχες υπηρεσίες Συνέργεια και συμπληρωματικότητα με συναφείς υπηρεσίες
- Τακτικά Δελτία Τύπου
- Αφίσες και άλλο έντυπο υλικό δημοσιότητας
- ΔΕΛΤΙΑ ΤΥΠΟΥ ΠΡΟΣ ΤΟΠΙ
Πακέτο Εργασίας 3 : ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ
- Συλλογή & Επεξεργασία δεδομένων δράσης
- Δημοσιότητα/κοινοποίηση αποτελεσμάτων
- Έρευνες ικανοποίησης ωφελουμένων
- Βελτίωση προσβασιμότητας
- Διασφάλιση ποιότητας υπηρεσιών προς ωφελούμενους
- ΣΥΛΛΟΓΗ & ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΙΑ ΑΠΑΝΤΗΣΕΩΝ ΩΦΕΛΟΥΜΕΝΩΝ
- ΕΤΗΣΙΑ ΕΠΙΘΕΩΡΗΣΗ ΠΟΙΟΤΗΤΑΣ
Υλικο δημοσιοτητας
Συνάντηση Δικτύωσης του ΚΗΦΗ Αγριάς με το ΚΔΑΠ ΑΡΤΕΜΙΔΑΣ
Την Πέμπτη 16 Νοεμβρίου 2023, η κα Ρηγώνη Μαρία του ΚΗΦΗ Αγριάς συναντήθηκε με την κα Κωνσταντίνου Χαρίκλεια, την κα Μαυρίδου Δομνίκη και τον κ. Πετσιώτη Σπυρίδωνα του ΚΔΑΠ Αρτέμιδας. Οι παραπάνω δομές είναι δομές της ΚΕΚΠΑ-ΔΙΕΚ του Δήμου Βόλου. Κατά τη διάρκεια της συζήτησης, όσοι συμμετείχαν πληροφορήθηκαν αναλυτικά για τις δραστηριότητες που γίνονται στις παραπάνω δομές, προκειμένου να μεταδοθούν οι πληροφορίες σε όσους το δυνατόν περισσότερους πολίτες και να γίνουν παραπομπές δημοτώνπου χρειάζονται βοήθεια.
Η ημέρα στο ΚΗΦΗ Άγριας ξεκινάει διαβάζοντας μια ευχή
Μια ευχή μπορούμε να την πούμε είτε προφορικά, είτε με τις πράξεις μας. Οι ωφελούμενοι του ΚΗΦΗ Αγριάς επέλεξαν μία ευχή και αποφάσισαν να τη γράψουν, με σκοπό να τη διαβάζουν κάθε πρωί εκφράζοντας τα συναισθήματα τους. Συναισθήματα αγάπης, χαράς, ελπίδας και τρυφερότητας. Όσο πιο θερμές είναι οι ευχές των άλλων για μας, τόσο πιο αποτελεσματικές είναι για τη ψυχή μας.
Συνάντηση Δικτύωσης του ΚΗΦΗ Αγριάς με τον Βρεφονηπιακό Σταθμό Αρτέμιδας
Την Παρασκευή 27 Οκτωβρίου 2023, οι υπεύθυνες του ΚΗΦΗ (Κέντρο Ημερήσιας Φροντίδας Ηλικιωμένων) Αγριάς και του Βρεφονηπιακού Σταθμού Αρτέμιδας συναντήθηκαν με σκοπό τη δικτύωση των δύο δομών. Συγκεκριμένα, έγινε αλληλοενημέρωση για τις υπηρεσίες που προσφέρονται στους ωφελούμενους των παραπάνω δομών και παρουσιάστηκαν αναλυτικά τόσο τα κριτήρια ένταξης όσο και οι δραστηριότητες που πραγματοποιούνται καθημερινά.
Εκπαιδευτική Εκδρομή από το ΚΗΦΗ Αγριάς
Την Παρασκευή 17/7/2020 οι ωφελούμενοι και το προσωπικό του Κ.Η.Φ.Η. Αγριάς πραγματοποίησε εκπαιδευτική εκδρομή στο ελαιοτριβείο «ΚΑΝΤΙΚΟΥ» που βρίσκεται στο δρόμο για τον Άγιο Λαυρέντιο. Σκοπός της εκδρομής ήταν αφενός να ξυπνήσει κάποιες αναμνήσεις των ωφελουμένων και αφετέρου μέσω της βιωματικής εμπειρίας και του διαλόγου, να γνωρίσουν τη διαδικασία επεξεργασίας της ελιάς.
Δικτύωση για το ΚΗΦΗ Αγριάς
Την Παρασκευή 10/7/2020 το προσωπικό του Κ.Η.Φ.Η. Αγριάς συναντήθηκε με την κύρια Μήκα Μαρία, η οποία είναι Διατροφολόγος-Διαιτολόγος στην περιοχή του Βόλου. Η συνάντηση αφορούσε στην ενημέρωση της κυρίας Μήκα Μαρίας για τις δράσεις της δομής, την ημερήσια φροντίδα που προσφέρει και την ψυχική υποστήριξη των ηλικιωμένων αλλά και των φροντιστών τους.