ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ Παράλληλα με τις ομάδες των γυναικών πραγματοποιήθηκε οδοντιατρική εξέταση στα παιδιά του οικισμού στη 1 & 2 Δεκεμβρίου 2023. Οδοντίατροι από την Ιατρική σχολή του ΕΚΠΑ εξέτασαν 49 παιδιά σχολικής ηλικίας στα οποία δόθηκαν οδηγίες, κατευθύνσεις αλλά και παραπομπές όπου χρειάστηκε. Παράλληλα οι γονείς ενημερώνονταν για το dentist pass και τη δυνατότητα δωρεάν εξέτασης των παιδιών τους.
Για τα παιδιά του οικισμού ήταν ιδιαίτερα σημαντική η δράση αυτή μιας και η εξέταση από οδοντίατρο είναι ιδιαίτερα δαπανηρή και γι αυτό συνήθως η στοματική υγιεινή των παιδιών παραμελείται.Οι παραπάνω ενέργειες εντάσσονται στο πλαίσιο ενημέρωσης και προστασίας της υγείας του παιδικού πληθυσμού.
Φωτογραφίες από την δράση
Το παράρτημα Ρομά Αλιβερίου αποτελεί το 2ο υποέργο της Πράξης με αρ. ΟΠΣ 6003249 Κέντρου Κοινότητας Δήμου Βόλου και χρηματοδοτείται από πόρους της Ευρωπαϊκής Ένωσης και της Ελλάδας στην προγραμματική περίοδο του ΕΣΠΑ 2021-2027-2020. Η Πράξη εντάσσεται στο πρόγραμμα "Θεσσαλία 2021-'27"
Δράση οδοντιατρικών εξετάσεων από το ΕΚΠΑ στα πλαίσια της προαγωγής υγείας του Παραρτήματος Ρομά Αλιβερίου
Typography
- Smaller Small Medium Big Bigger
- Default Helvetica Segoe Georgia Times
- Reading Mode